Hell irodaház Miskolc: A lakosság tiltakozik a környezetvédelmi engedélyt mégis kiadták

A hatalmas  Hell irodaházat az Avalon tervezi felépíteni, ami szintén a Hell érdekeltségébe tartozik. Az állami pénzekkel bőven kitömött magyar cég a négyszintes épületet műemléki környezetben szándékozik felépíteni.

Az épületkomplexum ellen augusztusban szomszédok, lokálpatrióták és a Zöld Kapcsolat környezetvédelemmel foglalkozó egyesület tagjai is tiltakoztak. A közel 22 méter magas monstrum a szomszédos, patinás Erzsébet-fürdő kupolája fölé magasodna, ezzel kitakarva a belváros legrégebbi templomát, az Avason épült és harangjátékáról ismert gótikus református templomot.

Tény, hogy Miskolcon kulcspozíciókban túlsúlyban vannak Romániából áttelepült magyarok, a borsodi fideszes elit pedig nem ellenséges a Barabás famíliával már ha csak azt a tény vesszük figyelembe, hogy Miskolc polgármestere is Romániából települt át. 

Korábban hasonló beépítettségű szállodát akartak építeni a mostani helyre , akkor a hatóságok azzal seperték le a terveket az asztalról, hogy túl nagy, és nem illik a környezetébe. 2006-ban az akkor ellenzékben lévő Fidesz-KDNP frakció mozgósította táblákkal felszerelt embereit, tiltakozva a térbeépítés ellen, mondván, az oda szánt épületkomplexum elrontja a belváros képét.

 Vajon mi változott azóta? Nézzük meg és érthető lesz.

A beruházó Avalon Center Kft.  az Üvegszikla ingatlankezelő kft. leányvállalata.

 Tulajdonosa id. Barabás Ernő és neje, mint a Bruce Willisszel reklámozott  Hell energiaitalt előállító, állami és uniós támogatással kitömött Hell Energynek.

Kik a Hell tulajdonosai:

Menjünk kicsit vissza az időben, ami még nem köthető a Hellhez:

A Barabás család 1990-ben települt át Romániából Miskolcra, 2000 augusztusában alapították meg a cukorcsempészési ügyben érintett cégüket B & B CHOKO néven. Az első évben Zsolt volt az ügyvezető, 2001 augusztusában azonban még a rendőrség által vizsgált időszak előtt kiszállt. Ekkor a fivérek édesapja, idősebb Barabás Ernő lett a 90 százalékos tulajdonos, ifjabb Barabás Ernő pedig az ügyvezető.

2002. november 8-án. Házkutatást tartottak, és nagy mennyiségű cukrot találtak Barabás Ernő és két fia, Ernő és Zsolt házában, akik akkoriban cukorral kereskedtek, mint az kiderült, részben úgy, hogy nem fizettek utána vámot. 

A családi cég egy nagyobb, sok vámost is érintő korrupciós ügy miatt bukott le, a telefonlehallgatások és a házban talált áru alapján pedig büntetőügy indult. Ennek egyik vádlottja Barabás Zsolt volt.

Az időközben B & B CSOKI nevet felvevő céget 2005-ben eladták két szlovák állampolgárnak, majd 2008-ban felszámolták.

A perben 2007. június 8-án "kemény" ítéletet hozott a megyei bíróság.

Az ítéletben közel 335 millió forint értékű csempészáru behozatalát tárták fel. A Nemzeti Adó- és Vámhivataltól kapott tájékoztatás szerint akkoriban ebben a termékfajtában a vámtétel az áruféleségtől függően 30-68 százalék, az áfateher pedig 25 százalék volt, a csalásokkal tehát 100 millió forintot vagy akár annál is többet lehetett keresni.

Barabás Zsoltot első fokon, nem jogerősen háromévi börtönre, háromévi közügyektől való eltiltásra és 3 millió forint pénzmellékbüntetésre ítélte. 

A bűnlajstrom elég hosszú volt, a vádlottat többek között hivatali vesztegetésben találták bűnösnek, és bizonyítást nyert, hogy 74-szer bujtott fel hivatalos személyt közokirat-hamisításra.

Az elsőfokú ítélet ellenére Barabás Zsoltnak minden esélye megvolt  arra, hogy cukorügy ne hagyjon nyomot a múltján. Az elsőfokú ítélet meghozatalakor Barabás Zsolt Új-Zélandon tartózkodott, majd miután elfogató parancsot adtak ki ellene, egy idő után hazatért.

Másodfokon azonban a bíróság két év börtönre enyhítette a büntetését, és ezt még ötévi próbaidőre fel is függesztette. Mivel a jogerős ítélet 2009. február 3-án született meg, Barabás Zsoltnak még mindig vigyáznia kellett, és kirendelt pártfogó felügyelőjénél bizonyos időközönként meg kellett jelennie.

Barabás Zsolt ma az energiaital-piacot évi közel 6 milliárd forintos bevétellel vezető Hell Energy Kft. egyik informális irányítója, és több, a Hellhez köthető cég résztulajdonosa.

A Barabás testvérek szülei a Hell tulajdonosai 2013-ban felkerültek a Napi Gazdaság által összeállított, 100 leggazdagabb magyart tartalmazó listára is.  Akkor a családi vagyon értéke  6,9 milliárd forint volt, ami a 86. helyet biztosította számukra.

A cukorügyes társaságnak cégjogilag nincs köze a Hell Energy Kft.-hez, illetve elődjéhez. 

A felállás azonban már 2013-van is hasonló volt, hiszen a Hellben is idősebb Barabás Ernő a minősített többségi tulajdonos, fia, Ernő az ügyvezető, Zsolt pedig egy nagyon rövid időszakot kivéve nem jelent meg a nyilvántartásokban. 

A Hell 2011-ben 5,9 milliárd forintos árbevétel mellett 538 milliós üzemi nyereséget könyvelt el.

Tulajdonostársai voltak Hajdú Péternek (Septemberfest), majd 2013 júliusában  kiszálltak.

A cégnek milliárdos nagyságrendű tartozása van az egyik bank felé, bár az évi nyeresége 35 és 45 millió forint közé tehető.

A család tulajdonában lévő autók két Bentley, egy AMG Merci (65 milló)

Egy román rendszámú Ferrari, egy 7 éves Bentley, ami  25 millióba kerül. Az adótartozás ellenére most vettek néhány amerikai pick-upot, melyek drift versenyeken fognak indulni.

Nemrégen a Hell hárommillió forint értékben sebészeti műszereket ajándékozott a megyei kórháznak.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tavaly jelentette be, hogy a Hell cégcsoport a 30 milliárd forintos beruházáshoz 7 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást kap egyedi kormánydöntés keretében. A Hell nettó árbevétele tavaly 33,7 milliárd forintot tett ki, nyereségük 2,3 milliárd volt. 



Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el